piątek, 14 maja 2010

Weekendowe sakiewki z owocami


Weekendowe śniadanie musi być inne niż to codzienne, zwyczajne, pochłaniane w pośpiechu o 7 rano.
 Ale z drugiej strony przygotowanie śniadania nie może też trwać zbyt długo, bo pusty żołądek tego nie zniesie. Wytyczne co do weekendowego śniadania są następujące:
- musi współgrać ze smakiem gorącego cappuccino
- ma być lekkie, ale pożywne
- słodki smak jest pożądany
- dobrze, żeby miało coś wspólnego z owocami

Zadowolenie rozleniwionych snem kubków smakowych gwarantują sakiewki z ciasta francuskiego,  wykonanie ich jest błyskawiczne: wystarczy gotowe ciasto francuskie oraz owoce - świeże, z puszki lub gęsta konfitura.
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. W tym czasie kroimy radełkiem na kwadraty schłodzony płat ciasta francuskiego, blachę wykładamy papierem do pieczenia, układamy kwadraty ciasta na blasze, na środku każdego kwadratu umieszczamy zręcznie owoce, sklejamy rogi ciasta, wierzch smarujemy rozbełtanym żółtkiem i posypujemy grubym cukrem. Pieczemy około 10 - 13 minut. Można pożerać jeszcze ciepłe.
Uwagi:
- Ciasta pieką się bardzo szybko, trzeba pilnować, żeby się nie przypaliły.
- Najlepsze są "ciężkie" owoce: jabłka, truskawki, brzoskwinie, banany, gruszki.
- Mój typ to słodkie wiśnie z zalewy - smakują wybornie w zestawieniu z francuskim ciastem!
- Jeśli używamy konfitur lub powideł, trzeba pamiętać, że nie może być to zwykły dżem z żelatyną, bo w trakcie pieczenia wypłynie i przypali się.
W podobny sposób możemy zrobić mini-croissanty na śniadanko: zmieniamy tylko wykrawany kształt,  a więc kwadraty na trójkąty. 

3 komentarze:

  1. Lubię sobotnie śniadania, zapach i smak świeżego chleba.
    Na te opisane przez Ciebie patrzę i się zachwycam - zawsze zazdrościłam osobom lubiącym poranki na słodko .
    Nadrabiam podwieczorkami :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię śniadania na słodko, ale za to słodkie obiady omijam z daleka. Wszelkie knedle z owocami, pierogi z serem, naleśniki na słodko, itp. bardzo lubię i chętnie pożrę, ale na deser albo własnie na śniadanko :-)

    OdpowiedzUsuń